Na ďalekej Aljaške, na rieke Mac Neil, každý rok v júni sa začína neobyčajné divadlo. Najväčšie severoamerické suchozem-ské dravce, hnedé medvede, sa tu stretávajú na rybačke. Prichádzajú vo veľkom množstve z blízkych i ďalekých lesov, aby po dlhom zimnom spánku nabrali nových síl. Už niekoľko rokov ich pri tom pozoruje americký zoológ Wade T. Bledsoe. Staršie medvede ho už poznajú a dovolia mu, aby sa k nim priblížil na vzdialenost niekoľkých metrov. Hoci v poslednom čase veda priniesla mnohé poznatky o živote týchto zvierat, predsa sa macovia vedia vždy postarať o nejaké nové prekvapenie.
Júnové slnko skúpo preniká cez husté búrkové mračná.
Divé, pusté okolie rieky Mac Neil vyzerá takto prívetivéjšie. Okrem mňa tu niet živej duše. Stojím na brehu a stiesnene počúvam vzďaľujúci sa hukot hydroplánu. Vysadil ma, tak ako po iné roky, v našom malom tábore pri rieke. Počasie nám dlho nežičilo. Museli sme päť dní čakai stodvadsať kilometrov odtiaľto, kým prešla búrka, pretože lietať sa nedalo. Ak počasie dovolí, priletí zajtra môj asistent Taggart.
Pozorujem okolie a hľadám stopy po hnedých medveďoch.
Bzukot lietadla zanikol. Počuť už len hučanie vodopádov na rieke Mac Neil vzdialených asi jeden a pol kilometra. Prudké búrky, ktoré každú zimu zúria nad týmto územím dávno* utíchl% lúky sa rozzelenali, rozkvitli kvety. Iba kde tu, vo vyšších miestach, vidno ešte stopy snehu. Keď sme leteli k táboru, videl som cez okienko dva medvede. Uberali sa k rieke. Predstavoval som si, ako ihneď, len čo sa ubytujem, pôjdem na lososy. Ale len čo som zočil medvede, na rybačku som zabudol. Boli to moji starí známi — šesťročná medvedica Biela a starší samec Škvrnitý.
Prekvapilo ma, že Škvrnitý dovolil medvedici, aby sa k nemu priblížila. Možno preto, že Biela bola znovu pripravená na párenie. Hnedé medvedice už ako štvorročné, niekedy dokonca už ako trojročné prinášajú na svet potomstvo.
Keď som sa vracal do tábora, objavil som v blízkosti dve mláďatá. Obyčajne má medvedica mladé raz za tri roky. Keď majú mláďatá tri roky, samica ich opúšťa a v nasledujúce leto sa znovu pári. Samica vrhne malé medvieďatá zvyčajne v januári alebo vo februári. Sú maličké. Často vážia menej ako pol kilogramu. Po niekoľkých mesiacoch, v čase, keď ich matka po prvý: raz privedie k rieke Mac Neil, sú ešte celkom drobné.
Jim Taggart prišiel na druhý deň. Hneď sme sa pustili do stavby letného tábora,, aby sme čo najskôr mohli začať s výskumami. Na medvede bolo ešte priskoro. Nerátali sme, že sa objavia v takom veľkom množstve. Niekoľko dní sme sa prechádzali po okolí a lovili ryby.
Chytili sme dokonca, i niekoľko červených lososov. Okolie rieky; je neobyčajne krásne. Dni boli nezvyčajne teplé a medvede začali prichádzať akosi skôr, ako po iné roky. V posledný júnový týždeň sme sa vybrali k vodopádom, na miesto, kde sa každoročne odohrávala medvedia rybačka. V posledný júnový deň prišla Regia, trinásťročná medvedica. Bola. prvým medveďom pri vodopádoch. Ostatné prichádzali postupne. V druhom júlovom-týždni medvedia rybačka bola už v plnom prúde.
Spočiatku medvede boli voči sebe dosť útočné.
Prešlo desať mesiacov odvtedy, čo sa naposledy stretli pri rieke Mac Neil a za celý čas nemali takmer príležitosť stretnúť sa s inými medveďmi. Zvieratá, ktoré žijú v stádach, alebo v skupinách, spoločne hľadajú potravu a chránia sa navzájom pred nepriateľmi.
Medvede však nie sú spoločenské a na rybačke naloví viac rýb ten, kto získa výhodnejšie miesto. Čím je medveď agresívnejší, tým skôr zaujme výhodnejšie postavenie a tým menej ho ostatní ohrozujú. Každý medveď sa usiluje naloviť čo najviac lososov a žiadny z nich, ktorý si už raz našiel dobré miesto, nedá sa z neho vyhnať.
Rybačka trvá celé leto. Niektoré medvede lovia cez deň, iné radšej v noci. Tma im totiž poskytuje ochranu. Každý z nich má inú techniku lovu. Čakajú na brehu, ale aj vo vode, až kým nezbadajú pod hladinou rybu. Len čo ju spozorujú, skočia za ňou, omráčia ju úderom prednej laby, alebo hneď chytia do papule.
Na začiatku leta hladné medvede žerú- celú rybu, neskoršie, keď sa nasýtia,* sú prieberčivejsie. Žerú iba niektoré časti a veľmi rady si pochutnávajú na ikrách. Častokrát vyberú len ikry a ostatok ryby zahodia. Na odhodené kusy sa hneď vrhnú čajky, alebo iné, menej úspešné medvede.
Zatiaľ nevieme presne povedať, čím sa medvede živia pred rybačkou a po nej. Pravdepodobne sa kŕmia rôznymi lesnými a lúčnymi plodmi.
Tohto roku bola na Aljaške mimoriadne teplá jar.
Bol aj dostatok rôznych lesných a lúčnych plodov. Možno preto prišlo k rieke menej medveďov ako po iné roky. August je mesiac, kedy takmer všetky medvede zanechávajú rybačku a vyhľadávajú rastlinnú potravu. Tohto roku sme však už koncom júna nazbierali veľa zrelých jahôd. Maškrtili na nich aj mnohé medvede. V júli, vtedy rybačka vrcholí, sme tohto roku narátali iba štyridsať jeden medveďov, kým minulý rok ich bolo oveľa viac. Kolega Róbert A. Rausch narátal roku 1963 na rieke Mac Neil rekordné množstvo — osemdesiat pat medveďov. Medvede vidno aj v blízkosti iných riek Aljašky, no tu ich je vždy najviac.
Jedného dňa sme zazreli dvadsať chlpatých oblúd ako svorne stáli vo vodopádoch a rybárčili.
Nestarali sa jeden o druhého, ale sústredene chytali lososy. Pre hnedé medvede je to asi celkom nezvyčajná situácia, keď sa stretnú na jednom mieste v takom množstve. Každý rok však chodia sem tie isté zvieratá a tak si už pravdepodobne na seba zvykli. Dokonca im už neprekáža ani naša prítomnosť.
Medvede prísne dbajú na poriadok. Dospelé samce majú vo všetkom prednosť. Za nimi potom nasledujú medvedice s mla-dými. Až celkom na konci „spoločenského
rebríčka” sú odrastené mláďatá.
Niekedy sa stáva, že aj starší samec ustúpi medvedej matke s mláďatkom. Medvieďatá, na rozdiel od rodičov, sú veľmi spoločenské, hoci sa neraz navzájom aj pobijú. Obyčajne utvoria skupinky, ktoré sa jedna druhej „vyhrážajú”, čeria zuby^ vrčia, všemožne dávajú jedny druhým najavo aké sú nebezpečné. Veľmi často sa spolu hrajú. Strkajú do seba nosmi, jemne hryzú, vzpierajú sa na zadné laby, bijú sa nimi, alebo spolu zápasia. Jedno väčšie medvieďa bolo stále osamotené. Ostatné sa ho stránili. Samotné sa aj hrávalo.
Ľahlo si na chrbát a zabávalo sa s vlastnými zadnými labami. Raz našlo veľký kameň, ktorý si, ležiac na chrbte, kotúľalo po hrudi.
Pozorovali sme päť medvedíc s mláďat-kami, ktoré boli prvý raz na rieke Mac Neil. Dve medvedice mali staršie „deti”. Tie sme videli po prvý raz vlani. Dohromady sme pri vodopádoch narátali osemnásť mláďat. Došlo k podivuhodnému zmätku. Matky lovili ryby a „deti” sa okolo nich ponevierali. Neraz sa navzájom pomiešali a vymenili si matky.
Tri medvedice, ktoré lovili ryby na západnej strane vodopádov, pokojne kŕmili nielen svoje, ale aj „adoptované” medvieďatá. Keď súhlasil počet mláďat okolo matky, táto sa. nestarala o to, či sú vlastné alebo cudzie.
Lanky — Štvrtá medvedica, ktorá chytala ryby na východnej strane, ani na chvíľu nespustila svoje mláďatá z očí. Nedovolila, aby od nej odbehli. Museli byt dokonca stále na tom istom mieste, kde im nosila ryby. Medvedica Červená priviedla k rieke päť mláďat. Jedno z nich sa časom dostalo k Lady Bird a jedno ku Zlatej. Zlatá mu dovolila piť mlieko spolu s jej vlastnými mláďatmi. Mláďatko Zlatej sa zas pridalo k Červenej a bolo s ňou celé popoludnie. Obe medvedice sa vzorne starali o všetky detí. Pravda, podobne ani medvieďatám neprekážalo, že nie sú pri vlastnej „mame”.
Až koncom júla, keď sa medvede chystali na odchod, medvedice si pohľadali vlastné „deti”.
V auguste dozrievajú jedlé bobule, jahody a maliny. Vtedy medvede odchádzajú od rieky Mac Neil a nestarajú sa viac o lososy. Niekedy síce ešte vidno na rieke jedného Či dva medvede, ale väčšina odíde tak tajomne ako prišla.